ÜYELERİMİZE NEFES KREDİSİ

ÜYELERİMİZE NEFES KREDİSİ

16
0
PAYLAŞ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Nefes Kredisi 1 Haziran 2021 itibariyle yeniden başladı. Başvurular; TOBB’a bağlı oda ve borsalardan alınacak faaliyet belgesi ile Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Akbank, Denizbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım Bankası’ndan yapılabilecek. Kredi Garanti Fonu da (KGF) Hazine desteğiyle kredilere kefil olacak.
Kredi ile işletmelere 6 ay tamamen ödemesiz dönem imkânı tanınacak. Kredi taksitleri ödemesiz dönem sonrası 12 eşit parçada ödenecek. Kredinin faizi yıllık yüzde 17,50 olacak. Krediden cirosu 10 milyon TL ve altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019 yılına göre yüzde 25 kayıp yaşayan işletmeler faydalanabilecek. 2019 yılından sonra kurulmuş işletmelerde ciro kaybı şartı aranmayacak. 2020 yılı cirosu 1 milyon TL’yi aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin TL, cirosu 110 milyon TL arasında olan KOBİ’ler ise azami 200 bin TL kredi kullanabilecek.
Kastamonu Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sedat İŞERİ, Yeni Nefes Kredisi kapsamında protokol imzalayan bankaların temsilcileriyle görüştü. Başkan İŞERİ, Kastamonu Ticaret Borsası’nda düzenlenen ve Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı görüşmede, Üyelerimiz için TOBB olarak her yıl olduğu gibi bu yılda elimizi taşın altına koyduk. Dünyada toplum sağlığı ve sosyal hayatla birlikte ekonomiyi de etkileyen pandeminin etkilerini azaltmak için alınan tedbirler ve yapılan düzenlemeler   iş ve çalışma hayatında bir rahatlama sağlayacaktır.
Daha önce de 7 kez uygulamaya konulan ‘Nefes Kredisi’, Covit19’un iş dünyamıza etkilerini azaltmak için bir kez daha devreye sokuldu. TOBB’un öncülüğünde, Oda ve Borsaların katkılarıyla gerçekleştirilecek yeni Nefes Kredisi için hazırlıklar tamamlandı. Üyelerimiz Nefes Kredisi için başvurularını gerçekleştirebilirler. Yeni dönemde gerçekleşen nefes kredisinin Üyelerimize hayırlı olmasını dilerim.

BİR CEVAP BIRAK