BORSADAN NEFES KREDİSİ GÖRÜŞMELERİ

BORSADAN NEFES KREDİSİ GÖRÜŞMELERİ

101
0
PAYLAŞ

Kastamonu Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serdar İzbeli ve Meclis Üyesi Tarık Altıkulaç ile Kastamonu Denizbank Şube müdürü Murat Özcan TOBB nefes Kredisi detaylarını değerlendirerek Kastamonu Ticaret Borsası Üyelerine olan katkıları hakkında açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak koordinasyonunda yürütülen ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’ kapsamında KOBİ’lere düşük faizli kredi sağlamak için Türk özel sektörünün en büyük ve tek yasal çatı örgütü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile 365 Oda/Borsa vizyonunda ve sorumluluğunda, geçmiş yıllarda olduğu gibi yeni bir ‘Nefes Kredisi’ açıldığı belirtildi.
Nefes Kredisi protokolünün 27 Nisan’da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu ile Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ve Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü Kasım Akdeniz arasında imzalanarak hayata geçtiği belirtilen açıklamada, cirosu 3 milyon liranın altında olan KOBİ’ler için azami 50 bin lira, cirosu 3 milyon liradan fazla, 25 milyon liradan az KOBİ’ler için azami 100 bin lira kredi kullandırılacağını, yıllık faiz oranının da yüzde 7,5 olacağı belirtildi. Açıklamada, kredinin 2020 yılında geri ödeme yapılmayacağı, 2021 yılında 12 eşit taksitte ödeneceği kaydedildi.
Açıklamada şu bilgilerede yer verildi:
“Daha önceki yıllarda KOBİ’lere can suyu olan TOBB Nefes Kredisi ‘nin yeniden hayata geçirilmesiyle koronavirüs ile mücadele sürecinin yoğun geçtiği şu günlerde işlerine belirli bir süre ara veren ,ekonomiyi ayakta tutan, istihdam ve üretim sağlayan KOBİ’ler nefes alacak. Onların mağduriyet yaşamaması için kredi destekleri de can suyu olmaktadır.
KOBİ’lerimizin Nefes Kredisi’nden yararlanabilmeleri için üyesi oldukları Oda ve Borsalardan ‘Nefes Kredisi Başvurusu İçindir’ ibareli Faaliyet Belgesi almaları yeterlidir. Kredi kullandırılırken herhangi bir maddi teminat istenmeyecektir.
İlgili şartları sağlayan borsa üyesi her Kobi bu krediden bir kez faydalanabilecektir . Bu zor günleri birlik, dayanışma ve inançla aşacağız.TOBB Nefes Kredisi’nin ülkemize ve üyelerimize hayırlı olmasını dileriz”.

 

BİR CEVAP BIRAK