GÜNEŞ ENERJİSİNDEN ELEKTRİK ÜRETME PROJESİNDE İMZA GÜNÜ

GÜNEŞ ENERJİSİNDEN ELEKTRİK ÜRETME PROJESİNDE İMZA GÜNÜ

101
0
PAYLAŞ

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı 2017 Yılı Güdümlü Proje Desteği kapsamında desteklenmeye hak kazanan “Kastamonu Ticaret Borsası Ortak Kullanım Tesisi Güneş Paneli Kurulumu Projesi” nin sözleşmesi Kastamonu Valisi Yaşar KARADENİZ başkanlığında Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekteri Dr. Serkan GENÇ, Kastamonu Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sedat İŞERİ tarafından imzalandı.

Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz konuşmasında; Tebrik ediyorum gelinen süreçler zor süreçlerdi o zor aşamaları tamamladınız. Sonraki aşamada burada yapmış olduğumuz sözleşmenin imzalanarak artık fiilen uygulamaya geçilmesi süreci. Bundan sonrasının daha kolay olduğunu düşünüyorum projede iki yıllık bir süre ön görülmüş. Bu iki yıllık süre içerisinde faaliyet alınırsa orada kuracağınız elektrik panel tesisi bu fabrikanızın verimliliğini, gelir gider dengesini de lehinize çevirecektir ve yine bir proje ile kurulmuş olan fabrikanızın sürdürülebilirliğine çok önemli bir katkı sağlayacaktır. Onun için güzel düşünülmüş bu projede hazırlanışında yürürlüğe gelişinde şu aşamaya gelinceye kadar her kimin emeği varsa herkese teşekkür ediyorum. Bakanımız Sayın Naci Ağbal sağolsun Kastamonu’nun Bakanı gibi hareket ediyor. Dünde kendisini ziyaret ettik hemen hemen ne söylediysek bizi boş çevirmedi inşallah geçen yıl olduğu gibi bu yılda konuşulan hususların yerine getirilip uygulaması bu yıl içinde yapılacak vermiş olduğu desteklerden dolayı kendisine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Proje hakkında katılımcılara bilgiler veren Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Serkan GENÇ de konuşmasında; “Kastamonu Ticaret Borsası’nın Kastamonu OSB’de bir ortak kullanım tesisi bulunmaktadır. Ajansımız ve Ticaret Borsası’nın ortağı olduğu projeye güdümlü proje desteği sağlıyoruz. Bu proje kapsamında tesisin çatısına kurulacak 750 kWh saat kapasiteli güneş enerji panelleri ile ortak kullanım tesisinin enerji ihtiyacının tamamı karşılanacak. Yaklaşık 5 milyon TL bütçeli projeye Ajans olarak 3 milyon TL tutarında bir hibe desteği sağlayacağız. Projenin 2 yıl uygulama süresi içinde aktif hale gelmesini planlıyoruz” ifadelerini kullandı.
Ayrıca projede  Kastamonu OSB’de ortak kullanım tesisinin çatısına, tek açılı sabit konstrüksiyon tipinde kurulacak 750 kwh enerji üretim kapasitesindeki güneş enerji santraliyle, ortak kullanım tesisinin enerji maliyetlerini tamamen ortadan kaldırılarak, aylık 45 bin TL civarında yapılacak tasarrufla üye firmalara daha nitelikli hizmetlerin sağlanmasının amaçlandığı belirtildi.

BİR CEVAP BIRAK