BORSAMIZ TARAFINDAN AVRUPA BİRLİĞİ İLE BİRLİKTE YÜRÜTÜLEN DEV TESİSİMİZİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

BORSAMIZ TARAFINDAN AVRUPA BİRLİĞİ İLE BİRLİKTE YÜRÜTÜLEN DEV TESİSİMİZİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

907
0
PAYLAŞ

Organize Sanayi Bölgesi’nde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik’in katılımı ile Endüstriyel Orman Ürünleri İçin Ortak Kullanım İşleme Tesisimizin açılışı gerçekleştirildi.

OSB’de gerçekleşen açılış törenine Vali Yaşar Karadeniz, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, Murat Demir, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, AK Parti İl Başkanı Halil Uluay, kurum kuruluş müdürleri ve STK’lar ile çok sayıda davetli katıldı.

“BORSAMIZ, GÖVDESİNİ TAŞIN ALTINA KOYMUŞTUR”

Programda açılış konuşmasını gerçekleştiren Borsamız Başkanı Sedat İşeri; “15 Temmuz şehitlerini anma ve milli birlik günümüzde bizler de tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz. Ülkemiz için ayrı bir yeri olan 15 Temmuz şehitleri anma demokrasi ve milli birlik günümüzde fabrikamızın açılışı ayrı bir önem kazanmıştır. Borsamız, bir sivil toplum kuruluşu olarak ilimizin gelişmesinde, kalkınmasında ne görev varsa sahiplenmiş, gövdesini taşın altına koymuştur. Ülkemizi kalkındırmak için çalışmak, üretmek ve kazanmak isteyen her kesime destek vermeye devam etmektedir. Ülkemizde son yıllarda büyük bir dönüşüm gerçekleştiren özel sektörün dinamizmi ve başarısıyla da ekonomik hedeflerine ulaşacak ve inşallah dünyanın lider ülkelerinden birisi olacak. Geleceğe inanan bizler de ülkemizin daha ileri gitmesi için bitmek bilmeyen bir heyecanla durmaksızın çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin bütün genel kurullarına katılarak özel sektöre büyük destek veren Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın en son odalar birliğinin genel kurulundaki konuşmasında söylediği ‘2023 Türkiye’nin dönüm noktası olacak. Bunun için hazırlıklarımızı kararlılıkla yapmalıyız’ talimatına gönülden katılmaktayız” dedi.

“120 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK”

Fabrikanın kuruluş sürecinden bahseden İşeri; “80 yıldır önemli bir tesis kurulamamış. Yüzde 70’i ormanla kaplı Kastamonu’muz için ahşap sanayisi ile ilgili ideal bir proje inancıyla başladık. Katılımcı ortaklarımızın vazgeçmesi nedeniyle de borsa olarak inançla devam ettik. Büyük zorluklar neticesinde karşımıza konulan tüm olumsuzluklara rağmen yılmadık. 14 meclis üyesi ile başarma yeminine sadık kaldık. Yardım edenden de mani olmak isteyenden de Allah razı olsun. Netice önemliydi, bugünü görebilmek önemliydi. İstedik ve başardık. Üzerinde bulunduğumuz tesisimiz 30 bin metrekare alan üzerine kurulmuş olup 7 bin 900 metrekare kapalı alana sahiptir. Tesisin yapılışı bakımından üstün niteliklerle donatılmış olup makine ve ekipman olarak da en son teknolojiye sahiptir. İşletmemizde gezerken şahit olacağınız tesisimiz tomruk biçme hattı, lamine biçme hattı gibi birçok üretim yapacak niteliktedir. Yıllık ortalama üretim kapasitesi 30 bin metre küp mamul olup 3 vardiyada yaklaşık 120 kişi istihdam edilecektir” diye konuştu.

Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan fabrikanın bahçesinde düzenlenen açılış töreninde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, Kastamonu’nun ağaç ve orman ürünleri bakımından gözbebekleri olduğunu belirterek, “Kastamonu’daki köylerin yüzde 95’i orman köyleridir. Dolayısıyla ormancılık sektöründe hayata geçireceğimiz her türlü faaliyet, her türlü proje ve bütün yatırımlar; orman köyleri şeklinde tanımladığımız geniş bir kitleyi etkileyecektir. Bu geniş kitlenin sosyo-ekonomik anlamda büyümesi için atılacak her adım mutlak surette önemlidir ve değerlidir. Bugün burada işler hale getireceğimiz tesislerimiz; hiç şüphesiz Kastamonu ekonomisi, KOBİ’leri ve orman köylerimiz için ciddi katkılar sunacaktır” dedi.
“Sürekli yenilikçi olmamız, sürekli dinamik kalmamız gerekiyor”
Kastamonu’da halihazırda 700 civarında KOBİ’nin orman ürünleri sektöründe faaliyet gösterdiğini hatırlatan Bakan Yardımcısı Çelik, “Bu önemli bir rakamdır. Ancak, ağaç ürünleriyle ilgili KOBİ’lerin değişen tüketici taleplerine cevap vermek ve yeni teknolojilere uyum sağlamak anlamında sıkıntılar yaşadığını biliyoruz. Ağaç ürünleri ve mobilya sektörü son derece esnek, sürekli değişen, yeni trendlere ayak uydurmak durumunda olan bir sektördür. Dolayısıyla sürekli yenilikçi olmamız, sürekli dinamik kalmamız gerekmektedir. İşte bugün hayata geçecek olan “Rekabetçi Sektörler Programı” çerçevesindeki projemiz; bahsettiğim bu ihtiyaca cevap verecektir. Biz, bu programı çok önemsiyoruz. Programın şehirlerimize büyük katkılar sunacağına yürekten inanıyoruz” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK